KALENDER

2018-19 - klik på de enkelte arrangementer for information

2018

August:

Lørdag den 11. Lørdagsbussen

Tirsdag den 29 – 4/9 Sensommerhøjskole (Nr. Nissum)

 

September:

Lørdag den 1. Lørdagsbussen

Søndag den 9. Filosofaen

Mandag den 10. Højskoleeftermiddag

Tirsdag den 11. Højskoleeftermiddag

Onsdag den 12. Højskoleeftermiddag

Mandag den 17. Højskoleeftermiddag

Mandag den 24. Højskoleeftermiddag

Tirsdag den 25. Højskoleeftermiddag

Tirsdag den 25. Koncerteftermiddag ved Mogens Dalsgaard

Onsdag den 26. Højskoleeftermiddag

 

Oktober:

Mandag den 1.  Højskoleeftermiddag

Lørdag den 6. Lørdagsbussen

Søndag den 7.  Filosofaen

Mandag den 8. Højskoleeftermiddag

Tirsdag den 9. Højskoleeftermiddag

Onsdag den 10. Højskoleeftermiddag

Mandag den 22. Højskoleeftermiddag

Tirsdag den 23. Højskoleeftermiddag

Onsdag den 24. Højskoleeftermiddag

Mandag den 29. Højskoleeftermiddag

Tirsdag den 30. Operaforedrag

 

November:

Torsdag den.1. Store mænd - Store rejser

Mandag den 5. Højskoleeftermiddag

Tirsdag den 6. Højskoleeftermiddag

Tirsdag den 6.  Koncerteftermiddag ved Mogens Dalsgaard

Onsdag den 7. Højskoleeftermiddag

Torsdag den 8. Store mænd – Store rejser

Mandag den 12. Højskoleeftermiddag

Tirsdag den 13. Operaforedrag 

Torsdag den 15.  Store mænd - Store rejser

Lørdag den 17.  Lørdagsbussen

Søndag den 18. Filosofaen

Mandag den 19. Højskoleeftermiddag

Tirsdag den 20 Højskoleeftermiddag

Onsdag den 21. Højskoleeftermiddag

Onsdag den 21. Opera (Carmen)

Torsdag den 22. Store mænd - Store rejser

Mandag den 26. Julekoncert med Caroline Henderson

Torsdag den 29. Store mænd - Store rejser

 

December:

Torsdag den. 6. Store mænd - Store rejser

Søndag den 16. Fynsk Forjul

Tirsdag den 18. Julesang og messingklang

 

 

2019

Januar:

Mandag den 7. Højskoleeftermiddag

Tirsdag den 8. Højskoleeftermiddag

Onsdag den 9. Højskoleeftermiddag

Torsdag den 10. Sygdom og Lægedom

Torsdag den 10. Årsfest

Mandag den 14. Højskoleeftermiddag

Torsdag den 17. Sygdom og Lægedom

Mandag den 21. Højskoleeftermiddag

Tirsdag den 22. Højskoleeftermiddag

Onsdag den 23. Højskoleeftermiddag

Torsdag den 24. Sygdom og Lægedom

Lørdag den 26.   Operatur til Kiel, Maskeballet

Mandag den 28. Højskoleeftermiddag

Tirsdag den 29. Koncerteftermiddag ved Mogens Dalsgaard

Torsdag den 31. Sygdom og Lægedom

 

Februar:

Lørdag den 2. Lørdagsbussen 

Mandag den 4. Højskoleeftermiddag

Tirsdag den 5. Højskoleeftermiddag

Onsdag den 6. Højskoleeftermiddag

Torsdag den 7. Sygdom og Lægedom

Mandag den 18. Højskoleeftermiddag

Tirsdag den 19. Højskoleeftermiddag

Onsdag den 20. Højskoleeftermiddag

Mandag den 25. Højskoleeftermiddag

Tirsdag den 26.  Kunsthistorien 8.

Tirsdag den 26. Operaforedrag

 

Marts:

Lørdag den 2. Lørdagsbussen

Mandag den 4. Højskoleeftermiddag

Tirsdag den 5. Højskoleeftermiddag

Onsdag den 6. Højskoleeftermiddag

Onsdag den 6. Operatur (Den fynske Opera – La Bohème)

Mandag den 11. Højskoleeftermiddag

Tirsdag den 12. Kunsthistorien 8

Mandag den 18. Højskoleeftermiddag (+ Årsmøde)

Mandag den 18. Årsmøde

Tirsdag den 19. Højskoleeftermiddag

Tirsdag den 19. Koncerteftermiddag ved Mogens Dalsgaard

Onsdag den 20. Højskoleeftermiddag

Tirsdag den. 26. Kunsthistorien 8

Tirsdag den 26. Operaforedrag

 

April:

Onsdag den 3. Opera (Maria de Buenos Aires)

Lørdag den 6. Lørdagsbussen

Tirsdag den 9. Kunsthistorien 8

Tirsdag den 9. Operaforedrag

Onsdag den 11. Opera (Kleopatra)

 

Maj:

Lørdag den 4. Lørdagsbussen

Onsdag den 29.  Aftenture

 

Juni:

Lørdag den 1. Lørdagsbussen

Onsdag den 5. Aftenture

Onsdag den 12. Aftenture

Onsdag den 19. Aftenture

 

Juli:

Lørdag den 6. Lørdagsbussen

 

August:

Lørdag den 3. Lørdagsbussen

Lørdag den 17. -23. Sensommerhøjskole (Grundtvigs Højskole, Frederiksborg)

 

September:

Lørdag den 7. Lørdagsbussen

 

Tilknyttet Dansk Oplysnings Forbund dof